Jdi na obsah Jdi na menu
 


Agresivita exekuční mafie stoupá - není co krást !!!

 

Zastavit exekuční komando lze stále obtížněji, často jen podpisem lichvářského dlužního úpisu. Se zvýšeným počtem exekucí stoupá i agresivita a nepřiměřené chování exekutorů. Obětí se ovšem nikdo nezastane.

 

 

 Exekuce se v České republice stávají běžnou záležitostí. Jen v loňském roce se exekutoři dobývali do sedmi set tisíc českých domácností. To činí oproti minulým rokům nárůst o třicet procent. Podle odhadu odborníků prochází exekucí asi pět procent občanů České republiky.

„Je to nebývalý nárůst, a to ještě nejsou celková čísla. Jedná se pouze o naši statistiku exekutorské komory. Dluhy vymáhají i soudy nebo městské úřady,“ potvrdila Deníku mluvčí exekutorské komory Monika Zajícová.

Zhruba třetinu těchto exekucí tvoří neřešené malé dluhy jako nedoplatky za odpad, z nichž se po letech stávají mnohatisícové sumy.

Skutečný problém ovšem představují na první pohled výhodné půjčky a úvěry od nedůvěryhodných firem. Nejvíc ohrožují seniory, kteří se obtížně orientují ve složitých podmínkách lichvářů. 

„Konkrétní nabídka může být sice na první pohled docela výhodná s nízkými úroky a poplatky, ale vše může být skryto ve smluvních podmínkách věnovaných nesplácení,“ upozorňuje v rozhovoru pro Deník ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal. 

V důsledku ekonomické krize navíc strmě stoupá neschopnost dluhy splácet. Dlužník se pak rychle stává obětí bezohledných exekutorských firem, jejichž praktiky mnohdy překračují meze zákona.

Typickým příkladem fungování exekutorů je firma ČEZ. Veřejnost včera šokovaly zveřejněné záběry, na nichž si energetický gigant vycvičuje paramilitantní zabijáky, kteří mají exekuce vymáhat. Neplatiče a černé odběratele pak psychicky vydírali a fyzicky ohrožovali. Na Poděbradsku dokonce dohnali jednoho muže k sebevraždě.

Komanda ČEZ neoprávněně vstupovala na soukromé pozemky odběratelů elektřiny a nutila je pod pohrůžkou trvalého odpojení elektřiny, udání policii, soudních tahanic a velkých pokut podepsat prohlášení o uznání dluhu. Ke zvýšení účinku psychického nátlaku měli mimo jiné používat policejní uniformy.

Předsedkyně Českého helsinského výboru Anna Šabatová považuje takové jednání ze strany věřitele za naprosto nepřijatelné. „Pokud exekutoři narazí na neslušné jednání, musí se stáhnout a musí být postupováno jinými prostředky. Od toho máme orgány činné v trestním řízení,“ zdůraznila v České televizi Šabatová. Podle Šabatové by se nepřijatelným jednáním elektrikářského komanda měla zabývat dozorčí rada ČEZ.

Praktiky vymahačské skupiny ČEZ řeší Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Do dnešního dne obvinili dvaatřicet zaměstnanců firmy ČEZ. Problematikou neoprávněných exekucí a nepřiměřeného postupu exekutorů se však v České republice prakticky nikdo nezabývá. 

„To celé je důsledkem toho, že doposud neexistuje žádný ucelený zákon o soukromých bezpečnostních agenturách,“ uvedl pro Českou televizi poslanec za ČSSD Jeroným Tejc.

Ochranu nelze příliš očekávat ani od veřejného ochránce práv. „Ombudsman se snaží pomoci jednotlivcům, kteří jsou postiženi exekucemi neprávem. V obecné rovině jsme se ale exekucemi ani problémem bezpečnostních agentur dosud nezabývali,“ uvedla pro Deník Referen