Jdi na obsah Jdi na menu
 


Že nedlužíte? Ale to se hluboce mýlíte.

 Složenky platíte, poštu přebíráte, nic vás nemůže překvapit. Máte i datovou schránku, protože jste zodpovědný občan. Z ničeho nic vám ovšem rozrazí dveře exekutorská firma Krkavec & kumpáni a vám zůstanou v lepším případě čtyři holé stěny a v tom horším, ani to. Jak se to mohlo stát?


Funguje to jednoduše. Stačí aby kdokoli vygeneroval dluh na vaše jméno - skutečně vůbec žádný reálný dluh mít nemusíte, není to podstatné, protože dluh bude vytvořen - ať už se to nakonec tváří jako penále za pozdní úhradu, o desetikorunu nižší splátka než předepsaná, nebo ztratíte občanku, či si "kdosi" prostě jen zjistí vaše osobní údaje, koupí, nebo ukradne databázi, v níž jsou i vaše data. Vystaví pohledávku a prodá ji kamarádovi, který má - světe div se - firmu na vymáhání pohledávek. A už to jede jako na tobogánu a nemáte šanci se bránit, nebo odvolat. Výrobou pohledávek jsou pověstní zejména revizoři dopravních podniků - nejspíš budou placeni od kusu.

V praxi potom o těchto věcech definitivně rozhodnou nikoli soudci, ale jen pověření soudní úředníci. Protože jsou těchto případů desetitisíce, vůbec se jimi nezabývají a odsoudí žalovaného bez možnosti odvolání třeba na základě protokolu o černé jízdě, v němž chybí podpis žalovaného či tam nejsou v souladu kalendářní data.Zkrátka na základě kusu papíru.

Firmy právníků skoupí ve velkém pohledávky od dopravních podniků, pojišťoven, dodavatelů energií a dalších firem, a to obvykle hluboce pod hodnotou původní pohledávky. Očekávají, že snadno vydělají až 800 procent proti původnímu stokorunovému dluhu na nákladech řízení. Velký byznys se dělá právě na onom přeprodávání. 

Pomocí počítačového programu tito právníci – překupníci, zastoupení dalšími stejně vychcanými advokáty, pošlou na soud návrh na elektronický platební rozkaz. Soud přitom nesmí ani upozornit na to, že pohledávka je již promlčená, ani nezkoumá, zda doklad dokazující dluh nebyl vyfabulovaný či zda žalovaný ve skutečnosti zaplatil.

Podáte proti platebnímu rozkazu do 15 dnů odpor a ten zanikne. Soud ovšem poté nařídí klasické jednání. Žalobcem přitom u těchto malých dluhů už většinou bývá někdo jiný než dodavatel energií, s nímž byste si cestou smíru vyjasnili, že vám upomínku poslal na špatnou adresu, i když jste mu novou do jeho formulářů uvedli. Inkasní firma se s vámi nebaví - a proč taky? Ta chce vydělat, nikoli jen zaplatit pohledávku

K soudním jednáním právní zástupci překupníků a inkasních agentur nechodí, byznys postavený na nákladech řízení a pouze formálním právním zastoupení řeší softwarově. Spoléhají na to, že soudní úředník nemá čas, chce se zbavit stohů těchto žalob, takže žalovaného člověka stejně odsoudí, už bez možnosti odvolání, protože ten třeba již nenajde výpis nebo ústřižek složenky potvrzující, že ji před lety ve skutečnosti zaplatil. A vy jste v prdeli, jak Baťa s dřevákama.

A teď ministr (ne)spravedlnosti chce, aby se těmito věcmi soudy vůbec nezatěžovaly. Rozhodnou si to přímo sami soukromí vymahači - exekutoři. Tohle je fakt těžký byznys, škoda jen, že je mi z toho na zvracení, jinak bych se i zapojil.

Někdy si říkám, kde jsou ty zlaté časy, kdy to tady všechno stálo za hovno?