Jdi na obsah Jdi na menu
 


Tak dáme opět něco staršího -rok 2011

Exekutoři tvrdí, že jim přibude práce a odpovědnosti.  

Šmejdi se bojí,že se nebudou moci vymlouvat na špatnou práci soudců ? Při prokazatelném vykradení a nebo okradení nevinného ,,dlužníka"?!
 

Zabavení majetku budou nařizovat sami exekutoři, soudům odpadne práce

  14:11
 
Nařízení k exekucím majetku budou zřejmě vydávat sami exekutoři. Zatím vymáhají pohledávky na základě rozhodnutí soudů. Změnit to má novela exekučního řádu, kterou chystá ministerstvo spravedlnosti. Soudům má tento krok ulehčit od administrativní zátěže. Exekutoři ze změny nejsou nadšení.

České soudy ročně vydají zhruba 700 tisíc exekučních příkazů, podle předsedy Soudcovské unie Tomáše Lichovníka je ale nařízení exekuce převážně rutinní krok a administrativní zátěž.

"Nejedná se o žádný spor. Už předtím bylo rozhodnutí učiněno, právo bylo nalezeno, byl vydán rozsudek a už se řeklo, kdo má komu zaplatit určitou částku. Jde jen o to, rozhodnutí uvést v život. To ale nemusí dělat soud. Vyšší soudní úředníky potřebujeme na úplně jinou práci," uvádí Lichovník.

Soudci proto podle něj převážně s návrhem ministerstva spravedlnosti souhlasí. "Mělo by to vést k úspoře peněz a práce a přispět k větší efektivitě soudů," domnívá se předseda Soudcovské unie.

Exekutoři tvrdí, že jim přibude práce a odpovědnosti. "Chápeme, že ministerstvo z finančních důvodů není schopné exekuční oddělení posílit lidmi, i to, že soudy většinou nezvládají zákonnou patnáctidenní lhůtu a exekuce nařizují pozdě. Nejsme z toho ale nadšení, a když by se našla jiná varianta, vůbec se nebudeme zlobit,"hodnotínávrh viceprezident Exekutorské komory Jiří Prokeš.

Jediné plus pro exekutory vidí v tom, že za případné průtahy s nařízením exekucí by byli zodpovědní jen oni sami. "Dnes jsme totiž psychologicky spoluzodpovědní za to, že soudy to nestíhají v zákonné lhůtě, a věřitelé nám někdy vytýkají, že exekuce ještě není nařízená," podotýká Prokeš.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil předloží novelu exekučního řádu k projednání vládě zřejmě do konce května.

Novela omezí působení soudních vykonavatelů

V úpravě pravomocí nevidí větší problém ani právnička Helena Svatošová ze sdružení Iuridicum Remedium. "Nařízení exekuce je skutečně velmi formální rozhodování a soudy to administrativně zatěžuje. Důležité ale je, že zůstává možnost obrátit se na soud v případě, když exekutor při exekuci pochybí," uvádí Svatošová.

Za větší problém navrhované novely považuje, že v budoucnu by věřitel neměl možnost vybírat ze služeb soukromého exekutora a soudního vykonavatele (tedy pracovníka soudu). Právo vymáhat pohledávky totiž zůstane téměř výhradně exekutorům. "Alternativa soudních vykonavatelů, jejichž služby jsou výrazně levnější, se odebírá bez větší veřejné diskuse," namítá právnička.

Lichovník potvrzuje, že exekutoři by měli vymáhat naprostou většinu soudních pohledávek. "Soudům by ale mělo zůstat vymáhání výživného pro nezletilé děti a také vymáhání vlastních pohledávek, čímž by nemusel pověřovat exekutora," uvádí předseda Soudcovské unie.

 

Náhledy fotografií ze složky justiční mafie