Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mě dnes když někdo řekne Plzeň ,tak mě přejde i chuť na pivo !?

 http://zpravy.idnes.cz/pavucina-pravniku-z-plzne-ziskali-i-moc-nad-soudy-f72-/domaci.aspx?c=A100420_224733_domaci_iky

 

Pavučina právníků z Plzně: získali i moc nad soudy

 

Znali se z plzeňských práv, spolupracují dodnes. Takový je příběh řady zajímavých zakázek. Jedna z nich je však mimořádná - soukromá škola dostala právo dělat klíčové posudky pro soudy, zjistila MF DNES.
Pavel Němec na zasedání vlády v Kolodějích.

Exministr Pavel Němec| foto: MF DNES

Jednou z nejvlivnějších institucí v trestních procesech v Česku je soukromá vysoká škola, která byla spojená s bývalým proděkanem plzeňských práv a klíčovou postavou tamního skandálu Milanem Kindlem. Oprávnění udělovat důležitá razítka dostala od Kindlova studenta, tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce.

Vysoká školaKarlovy Varyje jedinou soukromou institucí v Česku, která může zpracovávat rozhodující znalecké posudky v oboru kriminalistiky. Ty jsou často klíčovým důkazem v soudních procesech. Kromě toho, že je jejich vydávání výdělečné, má jejich tvůrce i velkou moc.

 

Už si to nepamatuji

Proč Pavel Němec svěřil klíčové posudky škole s minimem odborníků?

"Ve funkci ministra jsem jmenoval znalecké ústavy a znalce na základě doporučení příslušných odborných útvarů ministerstva, které garantovaly odbornou úroveň žadatele. S ohledem na uplynulý čas a počet různých jmenování si nemohu pamatovat každý konkrétní případ. Obecně však považuji za užitečné, že jsou znaleckými ústavy i nestátní instituce, neboť Policie ČR v roli znaleckého ústavu a současně v roli vyšetřovatele nemusí vždy budit důvěru v nestranné posouzení."

 

Škola byla donedávna personálně propojena s bývalým vedením plzeňských práv, dnes podezřelých z rozdávání titulů prominentům. Členem akademické rady byl dlouhálétaněkdejší proděkan z Plzně Milan Kindl, hlavní aktér skandálu. Podle České televize vlastnil dříve karlovarskou školu Ondřej David, Kindlův partner z advokátní kanceláře.

Akreditační komise ministerstva školství, která nyní dokončila ve škole kontrolu, se nad oprávněním tamního Ústavu kriminalistiky a forenzních disciplín zpracovávat klíčové posudky pozastavila.

"Pro nás bylo překvapivé, že ústav dostal oprávnění druhého stupně, tedy že jejich posudek je u soudu ten rozhodující. V ústavu pracuje jen velmi malý okruhzaměstnanců, trvale asi čtyři. Většinu posudků nechávají vypracovávat externisty a oni je pouze podepisují," tvrdí šéfka Akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Kromě karlovarské školy mají oprávnění druhého stupně na podobné posudky jen Kriminalistický ústav, Generální ředitelství cel a policejní pyrotechnická služba.

Oprávnění od ministra

Oprávnění zpracovávatklíčovéexpertizy udělil karlovarské škole bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec. Učinil tak v červnu 2006, tedy těsně předtím, než odešel z ministerstva spravedlnosti do "politického důchodu". Právě Němec se přitom s Kindlem dobře zná, obhajoval u něj rigorózníprácia nedávno společně uspěli ve výběrovém řízení na poskytování právních služeb pro společnost ČEZ.

"Paní Dvořáková se k tomu nemá co vyjadřovat. My máme informaci, že akreditaci dostaneme i pro další čtyři roky, to znamená, že na škole nejsou závažné nedostatky," říká rektor karlovarské školy Pavel Švejda.

Připouští, že na kriminalistickém ústavu jeho školy chybějí lidé, ale hájí se tím, že to je problém každé fakulty. Ne každá však může vydávat rozhodující posudky pro soudy.

Pavouk vztahů mezi odvolaným vedením právnické fakulty a vlivnými lidmi v byznysu a politice

Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/pavucina-pravniku-z-plzne-ziskali-i-moc-nad-soudy-f72-/domaci.aspx?c=A100420_224733_domaci_iky

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář